Your browser does not support JavaScript! چرا استفاده از نرم افزار انبارداری برای کسب و کار ما ضروری است؟ | های لاگ
چرا استفاده از نرم افزار انبارداری برای کسب و کار ما ضروری است؟

چرا استفاده از نرم افزار انبارداری برای کسب و کار ما ضروری است؟

سید مهدی طباطبایی | ۹۸/۰۳/۰۱

شاید در گذشته‌ای نه چندان دور کسب و کارهای فروشگاهی برای مدیریت انبار و موجودی محصولات خود با چالش خاصی روبرو نمی‌شدند. اما امروزه با بزرگ شدن فروشگاه‌ها و همچنین افزایش تعداد فروشگاه‌های اینترنتی، فرآیند انبارداری نیز پیچیده‌تر گشته و نیاز این کسب و کارها به یک نرم افزار انبارداری بیش از پیش پررنگ شده است.

نرم افزار انبارداری ابزاری است که در برنامه ریزی‌های مرتبط با خرید اجناس یا محصولات اولیه به کسب و کارها کمک می‌کند. امروزه نرم افزارهای انبارداری به جزئی ضروری از فروشگاه‌های خرده فروشی و عمده فروشی، ارائه دهندگان خدمات و … تبدیل شده‌اند. نرم افزارهای انبارداری به کسب و کارها این امکان را می‌دهند تا میزان مواد اولیه و محصولات خود را پیگیری و توزیع آنها بین مشتریان را مدیریت کنند.

نرم افزارهای انبارداری به شما کمک می‌کنند تا از فاسد شدن، تخریب و دزدیده شدن محصولات جلوگیری کنید و با کاهش اشتباهات انسانی، از هدر رفتن سرمایه خود جلوگیری کنید. همچنین با استفاده از نرم افزارهای انبارداری و آنالیز داده‌های تاریخی، می‌توانید تغییرات عرضه و تقاضای بازار را پیش بینی کنید و آمادگی مواجهه با شرایط پیش رو را داشته باشید.

اما اگر دوست دارید پیش از انتخاب یک نرم افزار انبارداری برای فروشگاه خود، باید درباره ماهیت این نرم افزارها و مزایای آنها بیشتر بدانید، با این مقاله از وبسایت “های‌سافت” همراه باشید.

نرم افزار انبارداری چیست و چه کار می‌کند؟

نرم افزار انبارداری چیست و چه کار می‌کند؟

هر کسب و کاری برای رسیدن به سود، حداقل به یک محصول (کالا و خدمات) برای فروش به مشتریان نیاز دارد. بدون داشتن این محصول و مواد اولیه تولید آن، هیچ کسب و کاری قادر به فعالیت نیست. اما شاید مهمتر از بودن و نبودن محصول، مدیریت و انبارداری این محصولات است که اهمیت دارد. انبارداری صحیح می‌تواند تاثیر شگفت انگیزی در میزان سود و یا زیان شما داشته باشد.

نرم افزار انبارداری مجموعه‌ای از ابزارهایی است که به شما در مدیریت و سازماندهی محصولات، خرید مواد اولیه و دیگر فرآیندهای تولید کمک می‌کند. در بازار پویا و پرتلاطم امروز دیگر استفاده از دفتر ثبت موجودی و یا حتی فایل اکسل جوابگوی نیازهای شما نخواهد بود و به یک نرم افزار انبارداری حرفه‌ای با کاربردهای گوناگون نیاز دارید.

اما برای درک بهتر ماهیت نرم افزار انبارداری، بهتر است با کاربردها و ویژگی‌های آن آشنا شویم. هر چند ممکن است نرم افزارهای انبارداری تفاوت‌هایی باهم داشته باشند، اما کاربردهای اصلی آنها عبارتند از:

دسته بندی محصولات

تصور کنید یک بوتیک بزرگ دارید که کالاهای مختلفی برای فروش دارید. احتمالا می‌توانید آنها را در دسته‌هایی مانند مردانه و زنانه، و یا شلوار و پیراهن و … دسته بندی کنید. نرم افزار انبارداری این امکان را فراهم می‌کند تا هر محصول را در دسته و کانال خاصی قرار دهید و با استفاده اطلاعاتی مانند نوع، نام، قیمت، تامین کننده و … جستجو کنید.

مدیریت سفارشات

در نرم افزار انبارداری می‌توانید علاوه بر مدیریت فروش محصولات، سفارش آنها و یا مواد اولیه مورد نیازتان از تامین کنندگان را نیز مدیریت کنید. همچنین این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا همیشه میزان موجودی محصولات را در یک سطح خاص کنترل کنید تا با مازاد یا کمبود مواجه نشوید.

علاوه بر این با اتصال نرم افزار انبارداری و نرم افزار حسابداری مورد استفاده خود، می‌توانید بخش زیادی از فعالیت‌های خود را کاهش دهید و در زمان صرفه جویی کنید.

بارکد خوان

شاید یکی از اصلی ترین کارهایی که نرم افزار انبارداری برای شما انجام می‌دهد، حذف بخش زیادی از فرآیندهای زمان بر و خسته کننده کسب و کار است. وارد کردن محصولات ورودی به فروشگاه و یا حذف آنها در صورت فروش، می‌تواند بخش زیادی از زمان شما را به خود اختصاص دهد و امکان بروز اشتباه نیز در آن بسیار زیاد است.

اما با استفاده از بارکد خوان، نرم افزار انبارداری تمام این کارها را به صورت اتوماتیک و بدون هیچ خطایی برای شما انجام می‌دهد.

حال که دانستیم نرم افزارهای انبارداری دقیقا چه هستند و چگونه کار می‌کنند، بهتر است ببینیم چرا داشتن نرم افزار انبارداری برای هر کسب و کاری ضروری است؟

مزایای نرم افزار انبارداری

استفاده از نرم افزار انبارداری می‌تواند مزیت‌های زیادی برای کسب و کار فروشگاهی ما داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

مدیریت یکپارچه انبارداری

ممکن است شما محصولات و یا مواد اولیه خود را در انبارهای مختلفی نگهداری کنید. در اینصورت مدیریت جداگانه آنها باعث می‌شود نتوانید دیدگاهی جامع نسبت به فرآیند تولید و توزیع کسب وکارتان داشته باشید. اما استفاده از یک نرم افزار انبارداری تمام این اطلاعات را به صورت یکپارچه برای شما نمایش می‌دهد.

همچنین این راهکار برای کسب و کارهایی که چندین شعبه در مناطق مختلف دارند نیز کاربردی است.

افزایش اثربخشی

داشتن یک فرآیند مدیریت انبار خوب، از ستون‌های اصلی موفقیت کسب و کار شماست زیرا باعث صرفه جویی در زمان، اقدامات و جلوگیری از هدر رفت سرمایه شما می‌شود. به همین ترتیب با داشتن یک نرم افزار انبارداری همه جانبه، دیگر لازم نیست کارکنان شما بخش زیادی از زمان خود به نوشتن گزارش‌های موجودی محصولات اختصاص دهند.

بهبود فرآیند فروش

احتمالا بارها با این مشکل مواجه شده‌اید که سفارشی از مشتری دریافت کرده‌اید اما بخاطر نداشتن موجودی مجبور شده‌اید سفارش را کنسل کنید. در وهله اول شما بخشی از درآمد بالقوه خود را از دست داده‌اید. اما فراموش نکنید که ممکن است مشتری دچار نارضایتی شود و ترجیح دهد دیگر به شما مراجعه نکند.

اما با داشتن نرم افزار انبارداری می‌توانید همیشه از موجودی محصولات مطمئن باشید و از چنین مشکلی جلوگیری کنید.

برنامه ریزی و پیش بینی دقیق

همانگونه که گفتیم، عدم موجودی محصولات می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای کسب و کار شما شود. اما نرم افزارهای انبارداری به شما این امکان را می‌دهند تا موجودی انبار را پیش بینی کنید و در صورت نیاز برای خرید سفارش دهید.

اما سفارش کمتر و یا بیش از حد نیاز محصولات نیز می‌تواند زیان‌هایی در پیش داشته باشد. بخصوص اگر احتمال فاسد شدن محصولات وجود داشته باشد، جلوگیری از این زیان‌ها برای کسب و کارتان حیاتی‌تر خواهد بود.

نرم افزار انبارداری به شما کمک می‌کند با استفاده از داده‌های تاریخی مربوط به دوره‌های پیشین، میزان مورد نیاز محصولات را پیش بینی کنید و به اندازه مورد نیاز سفارش دهید.

امروزه با افزایش پویایی و تغییرات لحظه‌ای بازارها، مدیریت انبار و موجودی محصولات یکی از فرآیندهای حیاتی کسب و کارهاست که می‌تواند نقشی تعیین کننده در پیروزی یا شکست یک فروشگاه داشته باشد. نرم افزار انبارداری ابزاری کاربردی است که کمک می‌کند در این شرایط انبار محصولات خود را به صورت بهینه مدیریت کنید.

5/5 ( 3 نظر )