Your browser does not support JavaScript! نرم افزار تحت وب چیست؟ | های لاگ
نرم افزار تحت وب چیست؟

نرم افزار تحت وب چیست؟

ارمیا ذبیحی | ۹۷/۱۲/۲۷

یکی از ابزارهای پرکاربرد و تأثیرگذار در موفقیت کسب‌وکارها، نرم‌افزارهای مختلف، خصوصاً انواع نرم افزار تحت وب ( Cloud Base Software’s or Web Based Software’s ) است.

رقابت بین کسب‌وکارها به اندازه‌‌ای بالا گرفته است که صرف داشتن هدف و استراتژی نمی‌تواند موفقیت کسب‌وکار را تضمین کند. ابزارها، فاکتور مهم دیگری هستند که نقش بسزایی در موفقیت کسب وکار ایفا می‌کنند.

کسب‌و‌کارها برای حضور قوی و هدفمند خود در عرصه رقابت، به انواع نرم‌افزار تحت‌وب حسابداری، نرم افزار تحت وب انبارداری، نرم افزار تحت وب فروشگاهی و همچنین نرم‌افزار تحت‌وب هوشمند نیاز خواهند داشت تا در زمان و مکان‌های مختلف بتوانند به گزارش‌های مورد نیاز خود دسترسی داشته و آنها را آنالیز کنند. علاوه بر این موارد، مدیریت یکپارچه کسب و کار توانسته است خود را به عنوان یک مزیت رقابتی قدرتمند ثابت کند.

استیو جابز ( ۱۹۹۷ )

اگر امکان دسترسی به سرورها سریع‌تر بود، به هیچ عنوان از هارد دیسک استفاده نمی‌کردم.

نکته‌ی حائز اهمیت در استفاده از نرم افزارهای تحت وب، به انتخاب برند نرم افزار مربوط می‌شود. بر همین اساس، بر خود لازم می‌بینیم تا اطلاعات جامعی پیرامون پرسش « نرم افزار تحت وب چیست؟ » ارائه کنیم. آشنایی با مواردی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، پیش‌نیاز انتخاب و خرید نرم افزار تحت وب است.

 • نرم افزار تحت وب چیست؟
 • نرم افزار تحت وب چه تفاوتی با نرم افزار تحت ویندوز دارد؟
 • مزیت های نرم افزار تحت وب چیست؟
 • نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی، حسابداری و انبارداری
 • انواع نرم افزارهای تحت وب کدام است؟
 • مزیت استفاده از نرم افزارهای تحت وب برای کسب و کارها در چیست؟

تعریف نرم افزار تحت وب

انواع نرم افزار تحت وب

نرم افزار تحت وب نرم افزاریست که بر روی وب سرور اجرا می شود. برخلاف نرم افزارهای تحت ویندوز که توسط سیستم عامل شما راه اندازی و اجرا می‌شود، این نرم افزارها کاملا مستقل از سیستم عامل شما راه‌اندازی و اجرا می شوند. این نرم افزارها از طریق یک مرورگر وب از جمله Google Chrome ، Firefox، Internet Explorer و … قابل اجرا و دسترسی هستند.

 به عنوان مثال اگر شما بخواهید ایمیل شخصی خود را باز کنید، نیاز دارید تا از طریق یک مرورگر اینکار را انجام دهید. چون ایمیل یک برنامه تحت وب هست و برنامه‌ای برای نصب در سیستم عامل شما نیاز ندارد. به طور کلی نرم افزار های تحت وب چندین مزیت اصلی نسبت به نرم افزار های تحت ویندوز دارند که از برجسته‌ترین آنها می توان به عدم نیاز به نصب، عدم نیاز به تعمیر و نگهداری ،آپدیت اتوماتیک آخرین ورژن ، قابلیت اتصال برای کار از هر نقطه مکان و زمان، امنیت بالا و همچنین دسترسی به تمام اطلاعات از یک سیستم اشاره کرد.

در حوزه نرم افزارهای سازمانی، نرم افزارهای تحت وب زیادی از جمله ERP ها، اتوماسیون‌ها، نرم افزار تحت وب حسابداری، نرم افزار تحت وب انبارداری، نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی و …، در سال های اخیر توسعه داده یافته‌‌اند. باتوجه به افزایش نرخ استفاده از نرم افزار‌های تحت وب در سازمان ها و حتی کسب وکارهای کوچک و متوسط، در این مقاله بیشتر به نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده در سازمان‌ها و کسب‌وکارها پرداخته شده است.

نرم افزارهای تحت وب و نرم افزارهای تحت ویندوز

نرم افزارهای تحت وب و نرم افزارهای تحت ویندوز

همانطور که پیشتر گفتیم، نرم‌افزارهای تحت وب به دلیل برخورداری از ویژگی‌‌های خاص و منحصر به فرد توانسته‌اند نظر جمع کثیری از افراد خصوصاً مدیران و صاحبان کسب و کارها را به خود جلب کنند. اما این تغییرات به دلیل ناتوانی نرم‌افزارهای تحت ویندوز به نیازهای این قشر مربوط می‌شود. در ادامه مهمترین معایب نرم افزارهای تحت ویندوز به اختصار مورد بررسی قرار گرفته است:

 1. نرم افزارهای تحت ویندوز دارای محدودیت مکانی-زمانی هستند

خود را مدیر سازمانی در نظر بگیرید که در شهرهای تهران، مشهد، ساری و شیراز دارای دفاتر نمایندگی است. در چنین سازمانی، شما برای مدیریت دقیق بر روی عملکرد نمایندگان و پرسنل خود نیاز خواهید داشت تا به اطلاعات دسترسی داشته باشید. در صورتی که شما در سازمان خود از نرم‌افزارهای مدیریت یکپارچه تحت ویندوز استفاده کرده‌ باشید، اطلاعات به صورت جزیره‌ای در دسترس خواهد بود. این جمله بدان معنی است که شما قادر نخواهید بود تا به صورت یکپارچه و در هر زمانی به اطلاعات سازمان خود دسترسی داشته باشید. البته، راهکارهای جانبی برای حل این مشکل دیده‌ شده است؛ اما این راهکارها قادر نیستند به نیاز شما به صورت یکپارچه پاسخ دهند و نسبتاً پرهزینه هستند.

 • نرم افزارهای تحت ویندوز در صورت ورود به فضای وب می‌توانند بسیار ناامن باشند
سرقت اطلاعات

سیستم‌های تحت ویندوز معمولاً بر روی سرورهای داخلی سازمان‌‌ها نصب می‌شوند. البته در صورتی که نرم‌افزار از لحاظ کاردکرد کوچک مقیاس باشد، یک سیستم‌ عامل به تنهایی می‌تواند پاسخگوی نیاز آن باشد. اصلی‌ترین علت ضعف نرم‌افزارهای تحت ویندوز به این نکته مربوط می‌شود، سطح امنیت آن به سطح دانش تیم برنامه‌نویسی سازمان مربوط می‌شود. این درحالیست که سازمان‌های بسیاری در سراسر دنیا در حال ارائه خدمات و محصولات متنوعی در حوزه امنیت هستند که این بخش عظیمی از این محصولات و خدمات بر روی نرم‌افزارهای تحت ویندوز قابل استفاده نیستند.

 • نرم‌افزارهای تحت ویندوز فرایند بروزرسانی نسبتاً دشواری دارند
بروزرسانی نرم افزار تحت وب

یکی از مهمترین معایب نرم‌افزارهای تحت ویندوز، فرایند آپدیت و تهیه نسخه پشتیبان است. نرم‌افزارهای تحت ویندوز راهکارهای متعددی برای آپدیت نرم‌افزار طراحی کرده‌اند؛ اما در تمامی این روش‌ها همواره کاربر نهایی درگیر این فرایند خواهد بود. بهترین روشی که نرم‌افزارهای تحت ویندوز برای انجام فرایند بروز‌رسانی تدارک دیده‌اند، اتصال نرم‌افزار به اینترنت و انجام بروزرسانی آنلاین است. اما با اتصال نرم‌افزار تحت ویندوز به اینترنت، خطرات متعددی از جمله امکان تهدیدات امنیتی اطلاعات سازمان را تهدید خواهد کرد.

 • هزینه استفاده و نگهداری از نرم‌افزارهای تحت ویندوز سرسام‌آور است
قیمت نرم افزار

یکی از مشکلات اساسی نرم‌افزارهای تحت ویندوز که بسیاری از کاربران آن را فکر کوچ از آن انداخته است، هزینه‌های بالای راه‌اندازی و نگهداری از نرم‌افزار است. شما برای استفاده از نرم‌افزارهای تحت ویندوز در درجه‌ی اول نیاز دارید تا حداقل سخت‌افزارهای مورد نیاز برای استفاده از آن را فراهم کنید. این هزینه در سازمان‌هایی با مقیاس بزرگ می‌‌تواند تا حد قابل توجهی بالا باشد. علاوه بر این، با توجه به چگونگی عملکرد این نرم‌افزارها، معمولاً هزینه تعمیر و نگهداری از سیستم‌های سخت‌افزاری نیز به صورت یک هزینه ثابت باید در نظر گرفته شود.

مزیت های نرم افزار تحت وب چیست؟

مزایای نرم افزار تحت وب

موارد بالا مهمترین مشکلاتی هستند که در هنگام استفاده از نرم‌افزارهای تحت ویندوز با آن مواجه خواهید شد. علاوه بر این موارد، ممکن است با توجه به جنس کسب و کار، هنگام کار با نرم‌افزارهای تحت ویندوز به مشکلات دیگری از جمله سرعت پایین نرم‌افزار و سایر موارد مربوط به عملکرد نرم‌افزار بر بخورید. در این بخش قصد داریم مهمترین مزیت‌های نرم‌افزارهای تحت وب را برشمریم و تا اندازه‌ای فرایند مقایسه‌ی این دو نوع نرم‌افزار را به شما بسپاریم.

مزیت‌های نرم افزار تحت وب:

 1. نرم‌افزار تحت وب محدود به یک سیستم خاص نیست و شما قادر خواهید بود تا به صورت همزمان با چند سیستم کار کنید.
 2. نرم‌افزار های تحت وب برای کارکرد به سخت‌افزار خاصی نیاز ندارند. فرایند پردازش داده‌ها، حتی فرایندهای سنگین محاسباتی در فضای ابری انجام می پذیرد. به بیانی دیگر، فرایند پردازش داده‌ها در سمت سرور انجام می‌پذیرد.
 3. امنیت نرم‌افزارهای تحت وب با توجه به این به صورت مستقیم در فضای اینترنت قرار گرفته‌اند، بسیار بالا است. مهمترین دلیل امنیت بالای این نرم‌افزارها، به محصولات و خدمات شرکت‌های تأمین امنیت مربوط می‌شود. عموماً شرکت‌های تولیدکننده‌ی نرم‌افزارهای تحت وب از آخرین ابزارها و پروتکل‌های امنیتی موجود بهره‌ می‌برند که امنیتی چشمگیر را در فضای اینترنت در دسترس کاربران قرار می‌دهد.
 4. همانطور که گفتیم، نرم‌افزارهای تحت وب بر روی سرورهای ابری ( Cloud ) نصب می‌شوند. به همین دلیل، کاربران در فرایند نصب، بروزرسانی و حتی تهیه نسخه پشتیبان دخالتی ندارند.
 5. یکی از نواقص نرم‌افزارهای تحت ویندوز که در در نهایت منجر به توسعه نرم‌افزارهای تحت وب شد، محدودیت زمانی-مکانی است. نرم‌افزارهای تحت وب به گونه‌ای طراحی و توسعه یافته‌اند تا در هر مکان و زمانی دسترسی به اطلاعات امکان‌پذیر باشد.
 6. همانطور که گفتیم، سرعت انجام محاسبات و پردازش اطلاعات در نرم‌افزارهای تحت وب ارتباطی با سخت‌افزار کاربر ندارد. به همین دلیل همواره این نرم‌افزارها بسیار سریع‌تر از نرم‌افزارهای تحت ویندوز هستند.
 7. همانطور که گفتیم، در نرم‌افزارهای تحت وب،کاربر نهایی درگیر فرایند نصب نرم‌افزار نیست. از همین رو فرایند آپدیت نیز از طرف سرور انجام می‌شود. در نتیجه کاربر نهایی تنها تغییرات را مشاهد می‌کند و خود در فرایند بروزرسانی نرم‌افزار دخیل نیست.
 8. یکی از ویژگی‌‌های برجسته نرم‌افزارهای تحت وب که توانسته است توجه خیل عظیمی از افراد را به خود جلب کند، قابلیت یکپارچه‌سازی با اپلیکیشن‌های موبایل است. امروزه یکپارچه‌سازی اطلاعات برای هر نرم‌افزاری یک مزیت بزرگ تلقی می‌شود.
 9. نرم‌افزارهای تحت وب به دلیل استفاده از فضای ابری، به راحتی می‌توانند با سایر بانک‌های اطلاعاتی به راحتی هماهنگ و همگام شوند.

چند نمونه از نرم‌ افزارهای تحت وب مورد استفاده در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

انواع نرم افزار تحت وب برای کسب و کار

تا اینجا  مهمترین ویژگی‌های نرم افزار های تحت وب و تحت ویندوز بررسی شد. در ادامه قصد داریم تا برخی از پرکاربردترین انواع نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را بررسی کنیم. از پرکاربردترین نرم‌افزارهای تحت وب مورد استفاده در این بخش از فضای کسب وکار عبارتند از:

 • نرم افزار تحت وب حسابداری
 • نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی
 • نرم افزار تحت وب انبارداری
 • نرم افزار تحت وب فروشگاه آنلاین
 1. نرم افزار تحت وب حسابداری
نرم افزار تحت وب حسابداری

 یکی از نیازهای اصلی سازمان ها از بدو تاسیس خودشان انتخاب نرم افزار تحت وب حسابداری است که از بتوانند پیش از اینکه با چالش و مشکلات مالیاتی، حقوقی، حسابداری، حسابرسی و غیره روبرو شوند، مسیر خودشان را هموار کنند. علاوه بر این استخراج انواع گزارش‌های مالی در هر لحظه یکی از مشکلاتی است که تنها با استفاده از نرم‌افزارهای تحت وب مرتفع می‌شود.

در ادامه قابلیت هایی که یک نرم افزار تحت وب حسابداری باید داشته باشد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این موارد تمام جوانب را در بر نمی‌گیرند؛ اما دیدی کاربری و جامع برای شما فراهم می‌کنند تا در بررسی انواع نرم‌افزار تحت وب حسابداری حرفی برای گفتن داشته باشید:

 1. میزان یوزر فرندلی (کاربر پسند) بودن نرم افزار تحت وب حسابداری
 2. برخورداری از امکانات حداقلی (این مورد بیشتر مربوط به گزارش‌هایی می‌شود که برای شما ضروری هستند)
 3. امنیت بالا، آسیب پذیری کم و همچنین قابلیت بکاپ‌گیری آسان و اتوماتیک
 4. قابلیت ارتقا، بهبود و همچنین شخصی‌سازی
 5. قابلیت ارتباط با سایر نرم افزارهای سازمانی و ارائه دسترسی به نرم افزار های دیگر در یک بستر امن
 6. یکپارچگی نرم افزار با زیر سیستم ها و توانایی ارائه گزارش‌های تجمیعی به صورت لحظه ای
 7. قابلیت دسترسی به آخرین نسخه نرم افزار بدون پرداخت هزینه اضافی
 8. دسترسی آسان و امن از تمامی دستگاه‌های دارای مرورگر وب
 9. توجه به ویژگی های گرافیکی و ساختاری نرم افزار از جمله UI/UX
 10. آخرین موردی که در انتخاب نرم افزار تحت وب جسابداری باید به آن توجه گردد، پتانسیل مجموعه از نظر پشتیبانی و ارائه ورژن های جدید (معمولا آخرین نسخه نرم افزار تحت وب رایگان می باشد) آن می باشد.
 • نرم افزار تحت وب انبارداری:
نرم افزار تحت وب انبارداری

موجودی کالاهای انبار و سفارش‌های در راه شرکت‌ها، سرمایه‌های اصلی و حیاتی خیلی از شرکت‌های محصول محور می‌باشد. با توجه به حساسیت انبار برای سازمان‌ها، یک نرم افزار تحت وب آنلاین، علاوه بر برخورداری از قابلیت‌های اعلام شده در بخش نرم افزار تحت وب حسابداری، باید قابلیت کنترل دقیق ورود و خروج اجناس از انبار‌ها و گزاراش‌های استاندارد را نیز باید دارا باشد.

 به صورت کلی در انتخاب یک نرم افزار تحت وب انبارداری یا عنوان نرم افزار تحت وب هوشمند توجه به موارد زیر اهمیت بالایی دارند:

 1. قابلیت کنترل دقیق ورودی‌ها و خروجی‌ها در نرم افزار تحت وب انبارداری
 2. قابلیت گزارش دقیق از موجودی انبارها به روش دائمی و همچنین قابلیت کار به روش FIFO و LIFO
 3. امکان گزارش‌گیری دقیق تعدادی و ریالی از نرم افزار تحت وب انبارداری
 4. امکان گزارشگیری خواب انبار در نرم افزار تحت وب انبارداری
 5. قابلیت اتصال و یکپارچگی با  زیر سیستم های فروش، توزیع، بازرگانی و همچنین اتصال به زیر سیستم نرم افزار تحت وب حسابداری
 6. امکان ثبت، ویرایش و گزارش‌گیری از ضایعات، افت بارها و استهلاک کالاها
 7. قابلیت چند انباری نرم افزار تحت وب انبارداری
 8. قابلیت صدور کاردکس انبار، رسید، حواله، پیش خروجی، مدیریت توزیع و غیره در نرم افزار جامع تحت وب انبارداری
 • نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی:
نرم افزار صندوق فروشگاهی تحت وب

امروزه دلایل مختلفی برای استفاده از نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی وجود دراد که از مهمترین آنها قوانین مالیاتی جدید و گزارش‌هایی است که مالکین فروشگاه موظف به ارائه آنها هستند. از جمله مهمترین این گزارش‌ها ارائه مرتب و منظم گزارش‌های فصلی و پایان دوره در قالب استانداردهای مالیاتی است که بدون داشتن یک نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی کاری سخت، وقت گیر، با دقت کم و هم چنین هزینه بر خواهد بود.

این موارد و مواردی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی را به یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای مورد استفاده در سطح کسب و کارهای کوچک و متوسط تبدیل کرده است و امروزه استفاده از نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی از ضروریات راه اندازی یک کسب و کار فروشگاهی است.

نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی چیست؟

نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی به نرم‌افزارهای تحت وبی گفته می‌شود که به منظور خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه‌ها و موجودی کالا، مدیریت انبار و پرسنل، مدیریت صندوق‌دارن و همچنین ارائه گزارش‌های فصلی، پایان دوره مالیاتی توسط صاحبان کسب و کارهای فروشگاهی گفته می‌شود.

با استفاده از نرم افزار‌های تحت وب صندوق فروگاهی دیگر استفاده از قلم، کاغذ، دفاتر اندیکاتور و دیگر مواردی از این دست برای کنترل و مدیریت دقیق کسب و کار به امری بسیار ساده و پیش پا افتاده تبدیل می‌شود.

به طور کلی هدف از به‌کارگیری نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی، مدیریت خرید و فروش، هزینه و موجودی کالا توسط صاحبان مشاغل و صدور الکترونیکی فاکتور خرید و فروش در کوتاه ترین زمان ممکن، کاهش خطاهای انسانی، کاهش ضررهای مالی و بالابردن دقت و سرعت کار است.

قابلیت ها و مزیت های نرم افز تحت وب صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، کسب و کارهای فروشگاهی برای موفقیت و حضور پایدار خود در بازار، نیاز به نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی دارند که به امری ضروری برای ادامه کسب و کارشان تبدیل شده است. در ادامه موارد ضروری و حیاتی که فروشگاه‌داران در هنگام انتخاب نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی باید به آن توجه داشته باشند بیان شده است:

 1. سرعت بالا در ارائه فاکتور و همچینین قابلیت بکارگیری تخفیفات، پروموشن‌ها، جشنواره‌ها متنوع
 2. امکان گزارش گیری مدیریتی برای اتخاذ تصمیمات اساسی
 3. امکان کنترل موجودی و هزینه‌ها در نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی به صورت لحظه‌ای در هر مکان و با هر ابزار
 4. قابلیت مدیریت پرسنل و ارزیابی عملکرد آنها
 5. قابلیت استفاده از چند صندوق و ارائه گزارش‌های تلفیقی
 6. امکان ارائه گزارش‌های مالیاتی و سود زیان لحظه‌ای در نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی
 7. امکان اتصال به سخت‌افزارهای مورد استفاده در حوزه فروش از جمله بارکد خوان، کارتخوان و دستگاه‌های POS
 8. رعایت کردن مسائل امنیتی و ضمانت عدم افشای اطلاعات

ب: مزیت های استفاده از نرم افزار های تحت وب برای کسب و کارها چیست؟

نرم افزار ابری مدیریت کسب و کار

یک نرم افزار تحت وب هوشمند خوب باید قادر باشد مدیران را در پیاده‌سازی چهار اصل مدیریتی یعنی برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و رهبری و همچنین کنترل سازمان یاری دهد. علاوه بر این،  ارزیابی عملکرد کارکنان و بهبود مستمر فرایندهای سازمانی و مهارت های کارکنان از دیگر مواردی است که طراحان و تولیدکنندگان نرم‌افزارهای تحت وب همواره در محصولات خود به آن‌ها توجه دارند.

به دلیل اهمیت موضوع، قصد داریم تا به صورت متمرکز مزیت‌های استفاده از نرم افزار تحت وب هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم. هدف اصلی ما از این کار این است تا شرکت‌ها هنگام انتخاب نرم افزار تحت وب هوشمند، علاوه بر انتخاب هوشمندانه، به فلسفه و علت اصلی انتخاب خود شک نکنند:

 1. مدیریت هزینه‌ها، صرفه جویی و بهینه‌سازی آن با ارائه گزارش‌های به موقع و دقیق (مقرون به صرف بودن و بهبود دقت و صحت گزارش‌ها)
 2. صرفه جویی در زمان و انرژی منابع انسانی  با بهینه‌سازی فرایندها
 3. امکان نظارت و سازماندهی با استفاده از نقاط کنترلی که نرم افزار تحت وب هوشمند در اختیار آنها مدیران قرار می‌دهد (کنترل)
 4. 4.       امکان مدیریت آسان و نظارت یکپارچه به تمامی فرایند‌های (کنترل همه جانبه)
 5. معرفی نقاط آسیب‌پذیر و برطرف کردن آنها (سیستم مدیریت بازخوردها)
 6. مدیریت بهتر مشتریان و پرسنل
 7. مدیریت هزینه‌ها (امنیت بالای سیستم‌های تحت وب و هزینه پایین حفظ و نگهداری این سیستم‌ها)
 8. بروزرسانی سریع، آسان و رایگان ( معمولاً دریافت آخرین نسخه نرم افزار تحت وب رایگان است؛ از همین رو امکان استفاده آخرین دستاوردهای بکارگرفته شده توسط برند مورد استفاده شما همواره برای شما و کسب‌وکارتان مهیا است )
 9. افزایش کارایی و اثر بخشی کلی مجموعه
 10. هزینه بسیار پایین استفاده از نرم افزار
 11. تهیه نسخه های پشتیبانی به صورت آنلاین توسط سیستم های نرم افزار تحت وب هوشمند و عدم از بین رفتن اطلاعات به دلیل نگهداری بک آ ها در چند نقطه متفاوت (امنیت بالای داده‌)
 12. امکان گسترش از نظر جغرافیایی (نرم افزار به راحتی در هر جایی که اینترنت وجود داشته باشد به صورت یکپارچه در دسترس است)

ج) انواع نرم افزارهای تحت وب چیست ؟

طبقه بندی نرم افزارهای تحت وب بدون شک امری پیچیده و چند وجهی است. در مورد نرم افزار‌های تحت وب می‌توانید بدون در نظر گرفتن معیارهای خاص، و تنها با در نظر گرفتن سه سوال زیر و پاسخ آنها، این نسل از نرم‌افزارها را طبقه بندی کنید. پاسخ متفاوت به هر یک از این پرسش‌ها می تواند نرم افزار‌های تحت وب را در دسته خاصی قرار دهد:

 1. اجزای نرم افزارهای تحت وب به چه صورت باهم در ارتباط هستند؟
 2. نرم افزار تحت وب مورد نظر بر اساس کدام اصل یا اصول علمی ( اقتصادی، برنامه‌نویسی و … )؟
 3. نرم افزار یا نرم افزارهای تحت وب مورد نظر چگونه به نظر می‌رسند یا برای ارائه چه خدمت یا خدماتی ایجاد شده اند؟

با توجه به سوالات بالا نرم افزار های تحت وب به 5 دسته طبقه بندی می شوند که در ادامه هر یک از انی ۵ دسته به تفکیک مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • وب پورتال: کلمه پورتال نشانگر یک نقطه در اینترنت است که به صورت یک خروجی با چندین کارکرد عمل می‌کند. برخی از معروف‌ترین مصادیق پورتال‌های مورد استفاده عبارتند از پرتال‌های مدیریت محتوا های منتشر شده، دسترسی به ایمیل، پروفایل‌های شخصی و تراکنش های مالی. کلیدی‌ترین ویژگی پورتال‌ها، عملکرد خودکار آن است. به عبارت دیگر پورتال‌ها قابلیت‌هایی را فراهم می‌کنند که کاربرها بتوانند وظایف خود را به صورت خودکار انجام دهند.

پورتال‌های وب در نحوه عملکرد و خروجی کار می‌توانند بسیار متفاوت باشند. اما یکی از جذاب‌ترین دستاوردهای نرم‌افزارهای تحت وب پورتال در حوزه B2B و B2C، متحد کردن فروشگاه‌های اینترنتی و  دیگرکسب و کارها بوده است. این اتخاد به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند امکانات متعددی از جمله مشاهده، بررسی و مقایسه قیمت‌ها و سفارش‌ها را داشته باشند.

 • نرم افزارهای تحت وب سازمانی: نرم افزارهای تحت وب سازمانی به جای بررسی نیازهای هر شرکت به صورت مجزا،  نگاهی یکپاررچه را بکار گرفته‌آند. آنها سعی می‌کنند تا چالش‌های گروه‌های مشابه در کسب‌وکارهای متفاوت را مورد بررسی قرار دهند. اگر به صورت ساده بیان کنیم نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یکی از نمونه‌های موفق برای این مورد است. از آنجا که داده های موجود در این سیستم متعلق به یک شرکت است و باید به راحتی در دسترس همه‌ی کارمندان شرکت قرار بگیرد، این سیستم آنلاین و تحت وب طراحی شده است. اکثر نرم افزار های سازمانی مثل حسابداری، انبارداری و تولید در این دسته قرار می گیرند
 • راه حل های تحت وب اتوماسیون محور: بسیاری از شرکت‌ها علاوه بر تسهیل زندگی کاری کارمندان، با ارائه نرم افزار های تحت وب پورتال بیس و تحت وب سازمانی، راه حل هایی را ارائه می دهند که کل جریان کاری را تغییر می‌دهند. این تغییرات معمولاً شامل تبدیل ظایف معمولی به یک فرایند خودکار است که باید به صورت شخصی توسط فردی که مسئول آن هستند انجام شود. این نرم افزارها به کاربران اجازه می‌دهد تا بار کارهای تکراری و خسته کننده به حداقل برسد. اتوماسیون‌های منابع انسانی نرم افزار تحت وب حسابداری، نرم افزار تحت وب انبارداری و نرم افزار تحت وب صندوق فروشگاهی نمونه خوبی برای این نوع نرم افزار‌ها هستند.
 • نرم افزار های تحت وب تجارت الکترونیک: دسته‌بندی برنامه‌های تحت وب تجارت الکترونیک بسیار گسترده و شامل انواع فروشگاه‌های اینترنتی و سیستم‌های رزرواسیون آنلاین است که بستری امن را برای کاربران و مشتریان خود ایجاد کرده‌اند. اجزای اصلی این نوع نرم افزارها شامل لیست محصولات، خدمات، بستر امن، سبد خرید و سایر موارد از این دست می‌باشد.
 • میکرو سایت ها: میکروسایت ها نرم افزار های تحت وب با تعداد صفحات کم هستند. به همین دلیل، معمولاً منوی ساده‌ای برای آن‌‌ها در نظر گرفته می‌شود و کاربرد اصلی آن‌ها این است که نمایندگی یک شرکت بتواند با استفاده از آن، محصولات شرکت اصلی را ترویج و برخی موارد از جمله نظرسنجی‌های عمومی را برگزار کند. این نوع نرم افزارها در عین سادگی می توانند برای یک کسب‌وکار بسیار مفید واقع شوند. البته، ناگفته نماند که انواع پیچیده‌تری از این نوع نرم‌افزارها نیز در حال حاضر در دسترس هستند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا به اختصار انواع نرم‌ افزارهای تحت وب را به شما معرفی کنیم. همانطور که گفتیم، نرم افزارهای تحت وب با هدف رفع محدودیت‌های موجود در استفاده از نرم‌افزارهای لوکال یا تحت ویندوز خلق شده‌اند. به جرأت حذف محدودیت مکانی در استفاده از نرم‌افزارهای تحت وب را بزرگترین حسن این نسل از نرم‌افزارها بدانیم. در مقالات بعدی وبلاگ های‌سافت می‌توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با نرم افزارهای تحت وب و در مقیاسی وسیع‌تر، راهکارهای نرم‌افزاری مدیریت کسب و کار کسب کنید.

5/5 ( 4 نظر )