Your browser does not support JavaScript! مارکت پلیس یا فروشگاه آنلاین؛ بهترین راهکار فروش آنلاین کدام است؟ | های لاگ
مارکت پلیس یا فروشگاه آنلاین؛ بهترین راهکار فروش آنلاین کدام است؟

مارکت پلیس یا فروشگاه آنلاین؛ بهترین راهکار فروش آنلاین کدام است؟

سید مهدی طباطبایی | ۹۸/۰۴/۰۳

امروزه با گسترش استفاده کاربران از اینترنت و افزایش تمایل مشتریان بالقوه به خرید آنلاین محصولات، کسب و کارهای مختلف نیز بدنبال راهی برای فروش آنلاین محصولات خود هستند. اما فروش آنلاین خود یک دنیای گسترده با راه‌های متفاوت است که شما باید بر اساس نیازها و استراتژی‌های کسب و کارتان یکی را انتخاب کنید. به طور کلی مارکت پلیس و فروشگاه آنلاین دو راهکار اصلی شما برای فروش آنلاین محصولات است.

در واقع فروشگاه آنلاین و مارکت پلیس هر کدام مزایا و معایبی دارند و به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد که کدامیک راهکار مناسبتری برای ورود به دنیای فروش آنلاین هستند. بنابراین شرایط اختصاصی صنایع، کسب و کارها و استراتژی‌های مجموعه شماست که راهکار مناسب را برای شما انتخاب می‌کند.

به همین دلیل در این مقاله تلاش کردیم با مقایسه ویژگی‌های یک فروشگاه آنلاین و مارکت پلیس، شما را در مسیر انتخاب راهکار فروش آنلاین کسب و کارتان راهنمایی کنیم. با «های‌سافت» همراه باشید.

مارکت پلیس چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم مارکت پلیس و فروشگاه‌های آنلاین را با یکدیگر مقایسه کنیم، بهتر است ببینیم مارکت پلیس چیست. مارکت پلیس (Marketplace) به وبسایت و یا اپلیکیشنی گفته می‌شود که وظیفه اصلی آن فراهم کردن شرایطی است که مشتریان بتوانند محصولات مورد نیاز خود را از فروشندگان مختلف خریداری کنند.

در واقع مارکت پلیس خود مالک هیچ محصولی نیست، بلکه به فروشندگان و تولید کنندگان مختلف این امکان را می‌دهد که از این بستر برای عرضه محصولاتشان استفاده کنند. از آنجاییکه که مشتریان می‌توانند تمامی محصولات مورد نیاز خود را در یک وبسایت مشاهده کنند و حتی محصولاتی که توسط چندین فروشنده ارائه شده است را با یکدیگر مقایسه کنند، وبسایت‌های مارکت پلیس طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

حال باید به این سوال پاسخ دهیم که فروشگاه آنلاین چیست و چه تفاوتی با مارکت پلیس دارد؟

مارکت پلیس چیست؟

فروشگاه آنلاین چیست؟

بر خلاف مارکت پلیس که مالکیت آن با شما نیست و تنها محصولات خود را در آن به فروش می‌رسانید، فروشگاه آنلاین وبسایت اختصاصی شماست و شما مالک آن به حساب می‌روید. فروشگاه آنلاین در واقع نسخه مجازی فروشگاه شما خواهد بود. مزیت اصلی فروشگاه آنلاین این است که می‌توانید آن را هر طور که دوست دارید طراحی کنید و تنها محصولات خودتان را در آن به مشتریان عرضه کنید.

حال باید مزایا و معایب هر کدام از این راهکارهای فروش آنلاین محصولات را با یکدیگر مقایسه کنیم تا ببینیم کدامیک برای کسب و کار ما مناسب تر است.

سرمایه گذاری اولیه

اگر تصمیم دارید یک فروشگاه آنلاین برای کسب و کارتان داشته باشید، باید این نکته را در نظر بگیرید که راه اندازی یک وبسایت فروشگاهی آنلاین، و همچنین نگهداری آن، به مقدار قابل توجهی سرمایه نیاز دارد. همچنین علاوه بر هزینه راه اندازی، برای متقاعد و جلب کردن مخاطبان نیز باید هزینه‌های تبلیغاتی جداگانه‌ای در نظر بگیرید.

اما وبسایت‌های مارکت پلیس این مزیت را به فروشندگان ارائه می‌کنند که بدون صرف هزینه‌های سنگین راه اندازی وبسایت فروشگاهی، محصولات خود را به راحتی به مشتریان عرضه کرده و به فروش برسانند. باید خاطر نشان کرد که هر چند ممکن است برخی از وبسایت‌های مارکت پلیس یک هزینه ثبت نام اولیه از فروشندگان دریافت کنند، اما این هزینه در مقایسه با هزینه‌های راه اندازی فروشگاه آنلاین تقریبا قابل چشم پوشی است.

زمان و تلاش

راه اندازی وبسایتی که بتوانید محصولات خود را به صورت آنلاین در آن به فروش برسانید، کاری زمانبر و دشوار است. شاید از روزی که تصمیم به راه اندازی وبسایت بگیرید تا روزی که بتوانید اولین محصول خود را برای فروش آماده کنید، ماه‌ها زمان لازم باشد. پس از راه اندازی نیز برای مدیریت و نگهداری این وبسایت به یک تیم فنی قوی و تمام وقت نیاز دارید. تمامی اینها برای یک کسب و کار نوپا می‌تواند دردسر باشد.

در صورتیکه که فروش محصولات در یک مارکت پلیس نیاز به زحمت چندانی ندارد و به محض عضویت، کافیست تنها محصولات خود را در مارکت پلیس تعریف کنید تا آماده فروش به مشتریان شوید.

سود و درآمد

همانگونه که گفتیم، راه اندازی یک فروشگاه آنلاین نیازمند سرمایه گذاری اولیه است و پس از تاسیس، زمان قابل توجهی لازم است تا بتوانید هزینه‌های راه اندازی را جبران کرده و به سود برسید. اما از آنجایی که برای فروش محصولات در مارکت پلیس نیازی به سرمایه گذاری اولیه ندارید و تنها باید درصدی از قیمت محصول را به وبسایت مارکت پلیس بپردازید، خیلی سریعتر می‌توانید سود مورد انتظار خود را بدست آورید.

بازاریابی

هنگامی که وبسایت فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی می‌کنید، باید بتوانید با اجرای برنامه‌های بازاریابی مختلف مشتریان را به وبسایت خود جذب کنید. و نیازی به ذکر این نکته نیست که جذب مخاطب و تبدیل آن به مشتری چه کار دشواری است.

 اما در وبسایت‌های مارکت پلیس، زحمت بازاریابی و جذب مخاطب به عهده وبسایت است و قرار نیست شما کار خاصی انجام دهید. در واقع مارکت پلیس موظف است برای فروش محصولات شما و در نتیجه بقای خودش، کمپین‌های بازاریابی مختلفی را اجرا کند تا بتواند مشتریان را به خرید محصولات متقاعد کند. همچنین هنگامی که مشتریان برای خرید محصولات دیگر از مارکت پلیس بازدید می‌کنند، احتمال اینکه به خرید محصولات شما نیز متمایل شوند بالاست.

امروزه کسب و کارهای مختلفی به استفاده از اینترنت و تکنولوژی‌های نوین برای فروش محصولات خود روی آورده‌اند تا بتوانند فروش و درآمد خود را افزایش دهند. اما اینترنت نیز دنیای گسترده‌ای است که امکانات مختلفی برای کسب و کارها فراهم کرده است و راهکارهای متعددی را پیش روی آنها گذاشته است. راه اندازی یک فروشگاه آنلاین یا استفاده از وبسایت‌های مارکت پلیس دو راهکار اصلی پیش روی کسب و کارهایی هستند که قصد دارند از فروش آنلاین برای افزایش فروش محصولات خود استفاده کنند.

5/5 ( 3 نظر )