Your browser does not support JavaScript! داشتن نرم افزار حسابداری چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد؟ | های لاگ
داشتن نرم افزار حسابداری چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد؟

داشتن نرم افزار حسابداری چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد؟

سید مهدی طباطبایی | ۹۸/۰۲/۲۸

در گذشته‌ای نه چندان دور، وجود نرم افزار حسابداری در کسب و کارها ضروری نبود زیرا حجم معاملات، شرایط کسب و کار، اندازه بازار و دیگر عوامل به گونه‌ای بود که اغلب افراد به صورت دستی به مدیریت حساب‌ها می‌پرداختند.

اما امروزه با رشد مستمر کسب و کارها و تغییرات متعدد بازارها، باید بتوانید حساب‌های خود را با سرعت و دقت بالایی مدیریت کنید. به همین دلیل انواع مختلف نرم افزار حسابداری پدید آمدند تا شما را در مدیریت کسب و کارتان همراهی کنند.

شاید اصلی ترین مزیتی که نرم افزارهای حسابداری برای شما به ارمغان می‌آورند، راحتی استفاده از آنهاست. در واقع بسیاری از اوقات نیاز نیست که تخصص زیادی حسابداری داشته باشید؛ تنها کافیست به صورت ابتدایی با مفاهیم حسابداری آشنایی داشته باشید.

اما نرم افزار حسابداری مزایای دیگری نیز دارد که در این مقاله از وبلاگ “های‌سافت” با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری

صرفه جویی در زمان

شاید یکی از بزرگترین کمک‌هایی که نرم افزار حسابی به یک کسب و کار می‌کند، صرفه جویی در زمان است. در روش سنتی شما باید هر تراکنش را به صورت دستی در دفاتر مختلف ثبت می‌کردید. اما در نرم افزار حسابداری می‌توانید چندین تراکنش را ثبت کنید و خود نرم افزار به صورت خودکار، پردازش‌های مربوط به آنها را مدیریت می‌کند.

نظارت مستمر بر سیستم مالی کسب و کار

در سیستم سنتی حسابداری، حساب‌ها معمولا در انتهای هر سال (مالی) بررسی می‌شود تا گزارش‌های لازم برای مدیریت و نهادهای نظارتی تهیه شود.

ولی نرم افزار حسابداری این امکان را فراهم می‌کند که در هر لحظه، گزارش‌های مالی مورد نظر خود را استخراج کنید.

این قابلیت به مدیران کمک می‌کند تا نظارت کاملی بر سیستم مالی کسب و کار داشته باشند و در صورت بروز مشکل، در سریعترین زمان ممکن آن را حل کنند.

مدیریت جریان‌های مالی

حسابداری چیزی نیست جز مدیریت درآمدها و هزینه‌ها. نرم افزارهای حسابداری علاوه بر ثبت و مدیریت جریان‌های مالی جاری، پیش بینی وضعیت آتی را نیز برای شما فراهم می‌آورند.

به عنوان مثال می‌توانید قسط‌های ماه‌های آینده و موعد پرداخت مشتریان را وارد کنید تا نرم افزار شما را نسبت به وضعیت کسری/مازاد بودجه آگاه کند.

همچنین این قابلیت از بروز تاخیر در پرداختی‌ها و دریافتی‌ها جلوگیری خواهد کرد.

منحنی یادگیری کوتاه مدت نرم افزار حسابداری

کسب و کارهای کوچک معمولا امکان استخدام یک حسابدار حرفه‌ای را ندارند و باید بتوانند تمامی کارها را خودشان انجام دهند. از طرفی به دلیل وجود مشغله زیاد نیز فرصت کمی برای گذراندن دوره‌های آموزشی طولانی دارند.

اما همانگونه که پیشتر گفتیم نرم افزارهای حسابداری رابط کاربری ساده‌ای دارند و تقریبا تمام افراد می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند. همین باعث می‌شود صاحبان کسب و کار تمایل بیشتری به استفاده از نرم افزار حسابداری پیدا کنند و میزان خطاهای آنها نیز کاهش یابد.

حداقل شدن اشتباهات

یکی از ایرادات اصلی حسابداری به روش سنتی، احتمال زیاد بروز خطا و اشتباه است. تنها کافیست کوچکترین اشتباهی در محاسبات خود انجام دهید تا همه چیز بهم بریزد. علاوه بر خسارت‌هایی که این اشتباهات در پی دارند، زمان زیادی را نیز باید صرف کنید تا اشتباه را پیدا و اصلاح کنید.

اما نرم افزار حسابداری به شما کمک می‌کند تا به میزان قابل توجهی از خطاهای انسانی جلوگیری کنید.

گزارش دهی و مقایسه نرم افزار حسابداری

گزارش دهی و مقایسه

به عنوان مدیر کسب و کار، باید بتوانید عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود را بسنجید و تاثیر اقدامات و تصمیمات مختلف را بررسی کنید.

یکی از قابلیت‌های کاربردی نرم افزار حسابداری، امکان ارائه گزارش‌های دوره‌ای است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به راحتی عملکرد مالی کسب و کار خود را به صورت نمودارهای مختلف استخراج کنید.

فرض کنید در فصل جدید یک کمپین بازاریابی اجرا کرده‌اید و قصد دارید بدانید این کمپین چه تاثیری در میزان درآمد و سود کسب و کار شما داشته است. با استفاده از نرم افزارهای حسابداری می‌توانید دوره‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

افزایش نظم و سازماندهی

یک دفتر شلوغ، پر از اعداد و ارقام و نوشته‌های ناخوانا را در نظر بگیرید. و یا خیل عظیم فاکتورهای کاغذی نامرتب که در زونکن‌ها نگهداری می‌شوند. این چیزی است که حسابداری سنتی برای شما ایجاد می‌کند.

اما با استفاده از نرم افزار حسابداری از شر تمام این بهم ریختگی‌ها خلاص خواهید شد. تمام اسناد و فاکتورهای شما در نرم افزار و کامپیوتر ذخیره می‌شود و دیگر امکان ندارد یک سند حسابداری را گم کنید.

همچنین در نرم افزار می‌توانید اسناد را بر اساس نام، مبلغ و … جستجو کرده و در صورت نیاز مجددا چاپ کنید.

علاوه بر این ثبت اسناد در سیستم حسابداری سنتی و اعمال یک سند در بخش‌های مختلف کاری زمانبر است. گاهی اوقات ممکن است این پروسه چندین روز طول بکشد و در این مدت شما نسبت به تغییرات کسب و کار ناآگاه باشید.

اما با نرم افزار حسابداری همه چیز در لحظه برای شما مشخص خواهد شد و این سرعت عمل، بهره وری شما را افزایش می‌دهد.

دسترس از طریق موبایل

امروزه با توسعه تکنولوژی، نرم افزارهای حسابداری تحت وب نیز وارد بازار شده‌اند. با استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب، تمام اطلاعات شما در یک سرور به صورت محرمانه به ثبت می‌رسد و شما در هر زمان و مکانی با استفاده از کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود به اطلاعات حسابداری کسب و کارتان دسترسی خواهید داشت.

البته این دسترسی تنها به مشاهده اطلاعات محدود نمی‌شود و شما می‌توانید تمام اقدامات و تراکنش‌های نرم افزار را از راه دور مدیریت کنید.

یکپارچگی

ممکن است یک کسب و کار چندین شعبه و فروشگاه در نقاط مختلف داشته باشد. در صورت استفاده این مجموعه از سیستم سنتی حسابداری، تجمیع اطلاعات حسابداری واحدها کار دشواری خواهد بود. اما با استفاده از یک نرم افزار حسابداری چند کاربره، هر واحد می‌تواند اطلاعات خود را به صورت جداگانه ثبت کند و در نهایت یک جا جمع شوند.

تسهیل فرآیندهای نظارتی و مالیاتی

یکی از دشواری‌هایی که حسابداران با آن سر و کار دارند، محاسبات مربوط به مالیات‌های مختلفی است که کسب و کار موظف به پرداخت آن است. در صورتی که نرم افزارهای حسابداری به راحتی این موارد را برای شما محاسبه خواهند کرد.

نرم افزارهای حسابداری با تسهیل فرآیندهای مالی بنگاه‌های اقتصادی، کمک بزرگی به افزایش بهره وری این کسب و کارها می‌کنند و در نهایت رشد و توسعه آنها را رقم خواهند زد.

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مزیت‌های استفاده از نرم افزار حسابداری آشنا کنیم. در صورتی که هنوز نسبت به مزایای این ابزار تردید دارید و یا سوالی در ذهن خود دارید، کافیست با کارشناسان “های‌سافت” تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

4/5 ( 3 نظر )